Rosyjscy urzędnicy publiczni będą zobowiązani do zadeklarowania, ile kryptowalut posiadają, poinformowała prokuratura generalna tego kraju .

Zgodnie z oficjalnym komunikatem Prokurator Generalny wprowadził zmiany zgodnie z pierwszą w kraju ustawą kryptograficzną, która została zatwierdzona na początku tego roku i ogłoszona 1 stycznia 2021 r

Chociaż niektórzy uważają, że prawo jest zwykłym „ glosariuszem terminów ” i prekursorem bardziej kompleksowej ustawy, która jest nadal bardzo w toku, nowe prawo zakazuje płatności w kryptowalutach i daje podstawy prawne branży kryptograficznej.

W związku z tym prokurator generalny Igor Krasnov stwierdził wczoraj, że kryptowaluty wkrótce będą miały ten sam rodzaj „praw własności”, jak inne klasy aktywów, takie jak nieruchomości, pojazdy i papiery wartościowe – i jako takie muszą zostać zgłoszone.

Krasnov dodał, że wszyscy urzędnicy służby cywilnej będą zobowiązani do zgłaszania swoich zasobów kryptowalut od 2021 r., A kryptowaluty będą traktowane „na równi z innymi aktywami”

Zgodnie z rosyjskim prawem funkcjonariusze publiczni, którzy ukrywają lub dostarczają niekompletnych lub wprowadzających w błąd informacji o swoich dochodach i majątku, mogą być ścigani przez wymiar sprawiedliwości zgodnie z przepisami antykorupcyjnymi.

W ciągu ostatnich trzech lat The News Spy poinformowała, że ​​przejęła lub skonfiskowała nieujawnione aktywa o wartości 441 mln USD od urzędników, którzy próbowali ukryć swoje zarobki.

Urząd nie ujawnił, w jaki sposób będzie identyfikował potencjalnych przestępców, ale pewną rolę mogą odegrać takie rozwiązania, jak platforma kryptograficzna do deanonimizacji opracowana przez Federalną Służbę Monitorowania Finansów (znaną lokalnie jako Rosfinmonitoring ), której szczegóły ujawniono na początku tego roku.